Güncel
Giriş Tarihi : 04-01-2021 12:42   Güncelleme : 04-01-2021 20:53

Başkan Alparslan'dan elektrik tasarrufu formülü - Videolu Haber

Adıyaman Elektrikçiler ve Teknisyenler Dernek Başkanı Volkan Alparslan, pandemi kapsamında uygulanan kısıtlamalar nedeniyle evlerde elektrik tüketiminde artış yaşandığına dikkat çekerek, "Elektriğin kullanıldığı saatlere dikkat ederek tasarruf yapmak da mümkün." dedi.

Başkan Alparslan'dan elektrik tasarrufu formülü - Videolu Haber

Alparslan, PHA muhabirine kısıtlama döneminde vatandaşların elektrik kullanımında daha bilinçli ve tasarruflu davranmaları gerektiğini söyledi.

İnsanların evlerde daha fazla vakit geçirirken özellikle beyaz eşyaların dayanıklı tüketim ürünlerinin daha fazla kullanıldığını ve elektrik sarfiyatının artmasına neden olduğunu vurgulayan Alparslan, şöyle devam etti:

"Pandemi sürecinde vaktin çoğu evde geçtiği için elektrik faturaları da arttı. Evde daha çok zaman geçirilince çamaşır ve bulaşık makineleri daha sık çalışıyor, elektrikli aletlerin kullanımının artması da faturayı şişiriyor. Ancak elektriğin kullanıldığı saatlere dikkat ederek tasarruf yapmak da mümkün. 

Özellikle beyaz eşya diye tabir ettiğimiz dayanıklı tüketim aletlerinin daha düzenli kullanım alanları ne olabilir? Çamaşır makinesini tam dolu olmadan çalıştırmamak, çaycı dediğimiz (elektrikli çaydanlık) kullanmayıp kesinlikle doğalgaz ya da tüp ocak kullanmak, fazla kullanılan aydınlatmaları kesinlikle tasarruf ampulleri veya led dediğimiz tabir ettiğimiz aydınlatmaya çevirmek. Bunlarla daha tasarruf yaparak faturalarını düşürebilirler."

Elektrikli çaydanlık cep yakıyor

Bulaşık makinesini mümkün olduğunca çalıştırılmamasının altını çizen Alparslan, "Ama mutfaklarda en çok canınızı yakan, cebimize zarar veren, çaycı diye tabir ettiğimiz elektrikli çaydanlık. Bunlar sürekli elektrik tüketmektedir. Fişe takılı ve açık olduğu için hafif tüketimde olsa ister istemez sarfiyatı arttırıyor. Bunun yerine eski sistem demlik kullanmak. Demlikten içmek istediğimiz zaman çayımızı ısıtıp içip ondan sonra kapatmamız ciddi anlamda faturada en az yüzde yirmi fark kar elde ettirecektir. Pandemi ve kısıtlama sürecinde insanlarımız zaten ekonomik olarak zor günler geçiriyor, birde evde kısıtlanma ile maddi olarak da zarar görür."diye konuştu.

"Yoğun elektrik tüketen cihazları en uygun saat diliminde kullanın"

Alparslan, elektrik perakende satış şirketlerinin tasarrufa yönelik üç zamanlı tarife uygulaması olduğuna işaret ederek, şunları ifade etti:

"Tarifeli sisteme geçtiğinde sabah 05.00 ile 17.00, akşam 17.00 ile 22.00, gece 22.00 ile 05.00 arası üç farklı fiyat tercih edilebilir. Vatandaşlara tavsiyemiz tarifeli sisteme geçerek, özellikle çamaşır makinesi, ütü bulaşık makinesi, sürekli ve yoğun elektrik tüketen cihazları en uygun saat dilimini ayarlayarak o saatlerde kullanılmalıdır. "

 "Kısıtlamaya uyarken kendimize maddi ve manevi zarar vermeyelim"

"Bu illetten kurtulmak için kesinlikle izolasyona ve kısıtlamalara uymamız gerekiyor" diyen Alparslan, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Kısıtlamaya uyuduğumuz zaman da kendimize zarar vermememiz gerekir. Evde geçirdiğimiz vakitleri daha çok televizyon ya da elektrikli teknolojik cihazlarla değil de kitap okuyarak vakit geçiririz, çocuklarımızla oyun oynarız, ailemizle sohbet ederiz. İzolasyonumuzu daha kaliteli bir şekilde geçirmiş oluruz."

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA