Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 09-02-2021 14:44

Başkan Işık: Sivil, demokrat, ileri kapsayıcı katılımcı bir anayasaya ihtiyaç vardır

Hukukçular Derneği Adıyaman İl Temsilcisi Av. Ahmet Işık, bir süredir kamuoyunda yeni anayasa yapımı konusundaki tartışmalara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Başkan Işık: Sivil, demokrat, ileri kapsayıcı katılımcı bir anayasaya ihtiyaç vardır

Işık, "Yeni anayasa" yapımına dair, kamu oyundaki tartışmalara yönelik, "Artık tam manasıyla sivil, demokrat, ileri kapsayıcı katılımcı bir anayasaya ihtiyaç vardır."dedi. 

"Ortak konsensüs bir çalışma ile yeni anayasa yapılmalıdır"

Anayasada daha önce önemli değişiklikler yapıldığını belirten Işık, şu ifadelere yer verdi:

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildi. Vesayetin geriletmeye çalışıldığı adımlar atıldı. Ama mevcut Anayasa içinde halen 1961 ve 1982 Anayasası'nın ruhu dolaşmaktadır. Artık tam manasıyla sivil, demokrat, ileri kapsayıcı katılımcı bir anayasaya ihtiyaç vardır.

Bununla ilgili ivedilikle başta iktidar ve ana muhalefet partileri olmak üzere TBMM de yer alan ve de almayan bütün siyasi partilerin bir çalışma başlatması gerekmektedir. Yine Yeni Anayasanın yapımı ile ilgili TBMM de bir komisyon kurulup geniş, katılımcı, özgürlükçü bir Anayasa yapılmalıdır.

Kurulacak bu komisyon sadece siyasilerden değil toplumun bütününü kapsayan çok taraflı barolar, Sivil Toplum Kuruluşları, üniversiteler, akademisyenlerin görüşleri alınmalıdır. Ortak konsensüs bir çalışma ile yeni anayasa yapılmalıdır. Bütün vesayet düzenlerinden kurtulmamızı sağlayacak yeni, güçlü, demokratik ve özgür bir Anayasanın yeni baştan yapılmasına ihtiyaç vardır.” dedi. 

 

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA