Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 18-03-2021 13:12

Kahta’da 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümü kutlandı

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü programı düzenlendi.

Kahta’da 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümü kutlandı

18 Mart Çanakkale Zaferinin 106. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle düzenlenen program, şehitliklerin ziyaret edilmesi ve Atatürk Anıtına Çelenk sunulmasıyla başladı.

Kahta Kültür Merkezinde devam edilen programda Turgut Özal İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri tarafından Çanakkale ve şehitler ile ilgili orotoryo gösterisi, sinevizyon ve şiirler seslendirdi.

Engel tanımayan Türkçe öğretmeni Bekir Atalay, 'Çanakkale Şehitlerine' adlı okuduğu şiir büyük beğeni topladı.

Turgut Özal İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Muhammed Akçal, programın açılış ve selamlama konuşmasında, “Çanakkale müdafaası yapılmış ve kazanılmıştır. Atalarımız üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getirmişlerdir. Onlar vazifelerini yerine getirmiş olsa da bizim için bu vazife yeni başlamıştır. Çanakkale ruhuyla kuşanarak bu vatanın çocukları olduğumuzu hatırlayıp onların bizlere mirası olan bu vatanı daha çok sevip canımızdan aziz bilelim."ifadelerini kullandı.

Çanakkale Zaferi'nin büyük imkansızlıklara rağmen, milletimizin bağımsızlığını, onurunu ve vatanını korumak uğruna yapabilecekleri fedakarlıkları gözler önüne seren şanlı bir destan olduğunu kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tunçmen ise " şöyle konuştu:

"Çanakkale, milletimizin varoluş mücadelesidir.  Çanakkale Zaferi, Birinci Dünya Savaşı’nda askerlerimizin, dünyayı hayrete düşüren kahramanlık destanıdır. Bir düğüne gider gibi kurşunlara atılan kahraman askerimizin destanıdır. İnanç, vatan sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duygularının, zamanın en güçlü ve donanımlı ordularına karşı koymadaki Mehmetçiğin üstün başarısını gösteren bir mücadeledir Çanakkale.

Çanakkale Savaşlarını benzersiz kılan, işgalci devletlerin dönemin en muazzam savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp arsızca saldırması değil, gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden aziz Mehmetçiktir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan biricik evlatlarını bağrına basıp, başına kurbanlık koyun gibi kınalar yakıp cepheye gönderdiği oğluna ‘Ya şehit ol, ya gazi’ demek suretiyle, vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan analardır.

Çanakkale’yi Çanakkale yapan bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevziisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir.Çanakkale insani değerlerin destanıdır. Irkları, renkleri ve dilleri değişik, çeşitli milletlerden oluşan orduların milletimizi yok etmek amacıyla karadan, denizden ve havadan üzerimize saldırdığı büyük bir savaştır Çanakkale. Fakat Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenler değil, sömürgeci güçleri karşılayan asil ruhtur. O öyle bir ruhtur ki teknolojik üstünlük ve insan gücü üstünlüğüne sahip olan sömürgeci güçler, inancın, imanın, azmin,dayanışmanın,birveberaberolmanın karşısında yenik düşmüştür." 

 

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA