Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 24-03-2021 14:24

KESK üyelerinin Ankara'ya yürüyüşü başladı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adıyaman Şubeler Platformu adına açıklama yapan Ses Yürütme Kurulu Üyesi Halil Fırat, üyelerine yönelik baskı ihraç ve sürgünlere karşı İstanbul'dan Ankara'ya yürüyüş kararı aldığını açıkladı.

KESK üyelerinin Ankara'ya yürüyüşü başladı

KESK Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ile bağlı iş kollarındaki MYK üyelerinin katılacağı yürüyüş, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adıyaman Şubeler Platformu adına açıklama yapan Ses Yürütme Kurulu Üyesi Halil Fırat, üyelerine yönelik baskı ihraç ve sürgünlere karşı İstanbul'dan Ankara'ya yürüyüş kararı aldığını ifade etti.

"Bu yürüyüşümüz artık yeter haykırışıdır"

Fırat, yürüyüşe yönelik açıklamasında şunları kaydetti:

"Konfederasyonumuz KESK tarafından, OHAL KHK’leri ile yaşanan sorgusuz, sualsiz, hukuksuz ihraçlara dikkat çekerek, en başından beri bir 'oyalama' aracı işlevi gören OHAL İnceleme Komisyonu’nun teşhirini, KHK ile ihraç edilen üyelerimizin 4 yıllık süreçte yaşadıkları sosyal/psikolojik sorunları merkezine alan bir çalışma yürütüleceği belirtilerek bu kapsamda 24-26 Mart tarihlerinde; KESK Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve işkolları MYK’larının katılımıyla “Çalışma Hakkımı/İşimi İstiyorum” şiarıyla İstanbul’dan Gebze, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Eskişehir’den  Ankara’ya yürüyüşümüz bugün İstanbul’dan başlamıştır.

Bu yürüyüşümüz artık yeter haykırışıdır, yürüyüşümüz demokrasi ve adalet içindir, barışa dair umudu gerçeğe dönüştürmek eşitlik ve özgürlüğü sağlamak içindir. KESK’li kamu emekçilerinin bu yürüyüşü, satış sözleşmelerine karşı gerçek toplu sözleşme ve grev hakkımız içindir. Yürüyüşümüz hukuksuzca ihraç edilen KESK’lilerin, kamu emekçilerinin işe iade edilmesi OHAL komisyonunun lav edilmesi içindir. Bu yürüyüşümüz emeklilerimizin insanca yaşayabileceği ekonomik, sosyal ve adil bir yaşam içindir, bu yürüyüşümüz sermayenin pandemi koşullarında kod29 adı altında binlerce işçiyi işten atma ahlaksızlığına karşı kamu emekçilerinin ve işçilerin birlikte mücadele ve dayanışması içindir."

"İş cinayetine kurban verdiğimiz ihraç arkadaşlarımızı hatırlatmak için yürüyoruz"

"Bağlı tüm sendikalarımızın yürütme kurulu üyeleriyle birlikte KESK olarak, tüm üyelerimiz, haksızlığa uğrayan hukuksuzca ihraç edilen arkadaşlarımız, yokluğa sefalete mahkum edilen tüm kamu emekçileri için yürüyoruz" diyen Fırat,

"Çocuklarına bir ekmek götürmek için inşaatlarda tehlikeli işlerde çalışırken iş cinayetine kurban verdiğimiz ihraç arkadaşlarımızı hatırlatmak için yürüyoruz. Bu vahşi ahlaksız vicdansız sömürü düzenine daha fazla dayanamayarak intihar eden emekçilerin vasiyetlerini yerine getirmek için KESK olarak yürüyoruz. Yaşamlarını yitirdikten sonra  OHAL Komisyonu tarafından işlerine iade edilen onlarca KESK’li arkadaşımızın anılarına bağlılığımızı ifade etmek için yürüyoruz. Anayasanın 49. maddesiyle güvenceye alınan çalışma hakkımız, işimiz ve geleceğimiz için yürüyoruz. Yaşam hakkı ve eşitlik için yürüyoruz. Yürümeye devam edeceğiz." dedi.

"KESK’lilerin değil tüm  kamu emekçilerinin gerçek temsilcileriyiz"

Fırat, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Biz sadece KESK’lilerin değil tüm  kamu emekçilerinin gerçek temsilcileriyiz. Biz onurlu bir insan olarak yaşamın yolunun emek, demokrasi ve barış mücadelesinden geçtiğinin farkında olanlarız. Biz hak verilmez alınır diyenlerden mücadele bayrağını devir alanlarız.

Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz şiarını yaşam felsefesi yapan KESK’lileriz. Bir kez daha buradan sesleniyoruz biz çökmedik çökmeyeceğiz, biat etmedik etmeyeceğiz. Haklarımızdan yaşamlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Haksız ve hukuksuz şekilde elimizden alınan işimize iade edilinceye baskılar son buluncaya kadar mücadelemize devam edeceğimizi belirtiyoruz.

Yürüyüşümüz, 26 Mart Cuma günü Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde yapılacak basın açıklaması ile sonlanacaktır."

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA