Advert

Tutdere: "Sansürün Kaldırıldığı Değil, Otosansürün Galip Geldiği Çağdayız"

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, "Türkiye’de, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk bir yılında en az bin 732 gazetecinin işsiz kaldığı ortaya çıkarken, öte yandan basında sansürün kaldırılışının 111. yılının içindeyiz."

Tutdere:
Tutdere:
Bu içerik 197 kez okundu.

Milletvekili Tutdere,  24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, bir ülkede demokrasinin sağlıklı işleyebilmesi ancak basın önündeki engellerin kaldırılmasıyla mümkün olabileceğini vurgulayarak, "Basın özgürlüğü, 'objektiflik' ilkesinden taviz vermeden; baskı, tehdit ve sansürsüzce gazetecilerin özgürce çalışabilmesidir. Basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasi, hukuk ve insan haklarından söz edilemez."dedi.  

-"GAZETECİLER İÇİN ÖZGÜRLÜĞÜN SINIRSIZCA YAŞANDIĞI 24 TEMMUZLAR OLSUN"

Türkiye'de yerel ve ulusal basında bir baskı rejimi krizi yaşandığını vurgulayarak,şunları kaydetti:

"Gazeteciler ya hapiste ya da işsizler. Bu 'hapishane' tanımının içine hem fiziksel olarak, hem zihnen, hem de ekonomik açıdan zapturapt altına alınmış gazetecileri ve medya kurumlarını eklememiz şarttır. Hâl buyken, basında sansürün kaldırılışının yıldönümü olarak kutlanan 24 Temmuz’u ne yazık ki, üzerine otosansürün eklendiği bir dönem olarak yaşamaktayız. Gazeteciliğin suç olmadığı, basın emekçilerinin tutuklanmadığı,hedef gösterilmediği, işsiz kalmadığı; sansür ve otosansürden uzaklaştığımız bir ülke umudu ve özlemi ile değerli Basın Emekçilerimizin 24 Temmuz Basın Bayramını tebrik ediyorum. Cezaevindeki ve dışarıdaki tüm gazeteciler için özgürlüğün sınırsızca yaşandığı 24 Temmuzlar olsun."

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çelikhan’da Yılın İlk Karı Yağdı
Çelikhan’da Yılın İlk Karı Yağdı
Yaşama Yol Ver Projesi Hız Kesmeden Devam Ediyor
Yaşama Yol Ver Projesi Hız Kesmeden Devam Ediyor