Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 22-06-2021 11:48

Tutdere: Biz siyaset yapmak için değil, çiftçilerin hakkını savunmak için geldik

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, “1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan ve tütün üreticilerine hapis cezası öngören yasa tasarısının ertelenmesi ve çiftçilerin hakkını savunmak için buradayız” dedi.

Tutdere: Biz siyaset yapmak için değil, çiftçilerin hakkını savunmak için geldik

Milletvekili Tutdere ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba öncülüğündeki CHP heyeti Çelikhan ilçesini ziyaret etti.

Tutdere, ziyarette yaptığı konuşmada, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan ve tütün üreticilerine hapis cezası öngören yasa tasarısının ertelenmesi için yaptıkları çalışmalar hakkında ilçe halkını bilgilendirdi.

Tutdere, şu ifadelere yer verdi:

“Adıyaman’daki bütün ilçelerini dolaşıyorum ama Çelikhan’ın gönlümüzdeki yeri başkadır. Çelikhan alın teri ile hakkını kazanıyor. Misafirperverliğinin yanında yazın sıcağında kışın soğuğunda büyük bir emek ve mücadeleyle yaşamlarını sürdüren onurlu insanların yaşadığı bir ilçedir. Benim yanımda her zaman çok farklı bir yeri vardır. Buranın insanlarının misafirperverliği Türkiye’ye her zaman örnek olmuştur. İnşallah bundan sonra aynı şekilde devam eder. Ben milletvekili seçilmeden öncede ve şimdide Adıyaman’ın adeta milletvekili gibi büyük bir gayret gösteren emekçi dostu, tütüncü dostu Sayın Genel Başkanımız Veli Ağbaba’yı bu mücadeleden dolayı kendisine teşekkür ediyorum.”

“AK Parti iktidarı çiftçinin bu hayatını yok etmeye çalışıyor”

“Benim gibi yüzlerce genç tütün parasıyla okuyup memleketine ve ülkesine hizmet ediyorlar” diyen Tutdere, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yüzyılladır atalarımızın, dedelerimizin, yetiştirdiği bu ürün ile bu toprakların insanları bununla hayat sürdüler. Son yıllarda AK Parti iktidarı çiftçinin bu hayatını yok etmeye çalışıyor. Hepimizin tek geçim kaynağı olan tününü yasaklamaya üreticisinde hapise atmak için son yıllarda büyük bir çaba sarf ediyor ve bunu yasal bir zemine oturtmak istiyor. Bu topraklarda tütünü yasaklamak hayata çizgi çekmektir. Bunu bildikleri halde birkaç şirkete rant sağlamak için bu hayatları umursamıyorlar ve bildiklerinde inat ediyorlar.

Burada yalnız ben değil 140 milletvekili arkadaşım daha bu coğrafyanın acısını bildiği için gece gündüz çalışıyorlar ve sizlerde yaptığınız bu çalışmalara sosyal medya üzerinden şahitsiniz. Çünkü bizler biliyoruz ki çiftçi ailelerimiz bu tütün parasıyla zenginleşmiyorlar zar zor ailelerini geçindiriyorlar. Tütüne yasak getirmek hapis cezası getirmek bölgenin tamamını ırgat duruma düşürür, bunu bildiğimiz için tütün üzerindeki yasakların ve cezaların kaldırılması için bundan sonrada aynı azim ve kararlığı göstereceğiz. Çiftçi kardeşlerimiz tarlada akşama kadar çalışıyor akşam dinlenmesi gerekirken bu tehdit yüzünden uykuları kaçıyor. Dünyanın hangi bölgesinde çiftçisine böyle zulmeden bir iktidar var. Ama AK Parti 4  yıldır ısrarla bu zulmü devam ettirmek istiyor. Bir emekçi kardeşiniz olarak Allah’ın izniyle bu yasanın yasalaşmasının önüne geçeceğiz.”

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA