Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 04-07-2021 15:40

Milletvekili Aydın: Kaçak ve satışını yasak olmaktan çıkarıp yasal hale biz getirdik

AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, “TEKEL’in özelleştirme süreci ile yerli tütüne en büyük darbe vurulmuştur.” dedi.

Milletvekili Aydın: Kaçak ve satışını yasak olmaktan çıkarıp yasal hale biz getirdik

Milletvekili Aydın, son iki gündür Adıyaman Merkez ve Çelikhan ilçesinde 1 Temmuz yürürlüğe giren tütün yasasını protesto olaylarına ilişkin sosyal medya hesabından dikkat çeken paylaşımlarda bulundu.

Gramı dahi yasak olan tütünün kendi iktidarları döneminde yasal hale getirildiğini belirten Aydın, son iki gündür tütün üzerinden yürütülen siyasi provokasyonlara dikkat çekti.

Aydın, AK Parti daha kurulmadan 2001 yılında Ecevit’in Başbakanlığı döneminde Tekel, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 05.02.2001 tarihli 2001/06 sayılı Kararı ile özelleştirme kapsam ve programına alındığını ifade etti.

“Kaçak ve satışını yasak olmaktan çıkarıp yasal hale biz getirdik”

Tekel’in özelleştirme süreci ile yerli tütüne en büyük darbe vurulduğunun altını çizen Aydın, şunları kaydetti:

“4733 sayılı Tütün Kanunu, IMF’ye verilen taahhütler kapsamanda hazırlanan Kemal Derviş yasalarından biri idi. Ekiciye sadece 200 kg ile sınırlı sözleşme imkanı, desteklerin kaldırılması ve Tekel’in tütün alımından tümden çekilmesi, tütün üretiminin azalmansın en önemli nedenleridir. Gramı dahi yasak olan kıyılmış tütünü; önce 50 kg a kadar serbest, sonra da kooperatifler üzerinden kaçak ve satışını yasak olmaktan çıkarıp yasal hale biz getirdik. Sigaralarda kullanılan sözleşmeli tütünlerin en az yüzde 30’unun yerli tütünlerden kullanma zorunluluğunu biz getirdik.
Aldığımız tüm tedbirlerle; Adıyaman’da sözleşmeli tütün üretiminde sürekli artış sağlanmış ve artmaya da devam ediyor.

2011 yılında; 2.111 üretici 1.515.686 kg tütün üretirken, bu sayı 2019 yılında; 5.502 üreticiye yükselmiş, üretilen tütün miktarı da 8.797.826 kg’a çıkmıştır.
Hakikati görelim, sağduyulu bir şekilde gerçek üreticimizin yanında olalım.
AK Parti olarak, yalan, iftira ve manipülasyonlarla üreticiyi mağdur edenlere ve Türkiye’yi ithal tütüne mecbur eden zihniyete karşı, çiftçimizin ve tütün üreticimizin daima yanında olmaya devam edeceğiz.”

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA