Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 02-09-2021 12:52

Türkiye’nin yöresel lezzetleri Sanko Park’ta tanıtılıyor

Gaziantep'in alışveriş merkezi Sanko Park, 21 ilden 27 firmanın ürünlerinin tüketiciye ulaştırıldığı ‘Yöresel Ürün Günleri’nin 14’üncüsüne ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin yöresel lezzetleri Sanko Park’ta tanıtılıyor

Gaziantep'te ilk olarak 2017 yılında Sanko Park AVM'de düzenlenen ‘Yöresel Ürün Günleri’ vatandaşların yoğun ilgisini çekti.

Sanko Park Ana Etkinlik alanında farklı bölgelerden doğal lezzetlerin bir arada sunulduğu ‘Yöresel Ürün Günleri’nde, 1-12 Eylül tarihleri arasında her gün saat 10.00-22.00 saatleri arasında alışveriş yapılabilecek.

Yöresel Ürün Günleri’nde; Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Amasya, Balıkesir, Bursa, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gümüşhane, Hatay, İzmit, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Ordu, Rize, Sivas ve Trabzon’dan 27 katılımcı firma Türkiye’nin yöresel lezzetlerini Gazianteplilerle buluşturuyor.
      
“Erzurum’un yayla balı Sanko Park’ta”

Sanko Park’ta düzenlenen Yöresel Ürün Günleri’nin tamamına katıldıklarını bildiren Özden Bal Yetkilisi Vahit Özden, tüketicilerin ilgisinden memnun olduklarını söyledi. 

Erzurum’un meşhur yayla balını Gaziantep halkıyla buluşturduklarını dile getiren Özden, “Dede mesleğimiz olan balcılığı severek yapıyoruz. Tamamen organik, kalitesi yüksek; yayla, çiçek ve kenger balını vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. Halkın ilgisinden ve geri dönüşlerden çok memnunuz. AVM ortamında bizleri vatandaşlarla buluşturan Sanko Park yetkililerine teşekkür ederim” dedi.

“Tuz sabunu ve kaya tuzuna yoğun ilgi var”

Çankırı’nın doğal ve faydalı tuzunu Gazianteplilerle buluşturduklarını anlatan Şifa Tuz Yetkilisi Hüseyin Çelik, ‘Yöresel Ürün Günleri’nin tamamına katıldıklarını kaydetti. Gaziantep halkının doğal kaya tuzuna yoğun ilgi gösterdiğini aktaran Çelik, “Eski usul taş değirmende müşterilerimizin gözü önünde tuzu hazırlayıp sunuyoruz. Tuz, iyon yayan şifalı tuz lambası ve tuz sabunun da yer aldığı 10 çeşit ürünün satışını yapıyoruz. Satışlardan çok memnunuz. Ürünlerimize yoğun ilgi gösteriliyor” diye konuştu. 

“Tropikal kuru meyveler talep görüyor”

‘Yöresel Ürün Günleri’nde tezgahta yerini alan tropikal kuru meyveler ve çerezlere yoğun talep olduğunu vurgulayan Yaren Kuruyemiş Yetkilisi Hamit Aslan, “Malatya’dan geliyoruz. Malatya kayısısı, doğal ortamda kurutulan tropikal meyveler ve çerezlerden oluşan 55 farklı ürünü tüketicilerle buluşturuyoruz. Gaziantep çok güzel bir şehir buradaki ilgiden çok memnunuz” ifadelerini kullandı.

“Saç ve cilt dostu doğal sabunlar Hatay’dan”

Başta saç dökülmesi, sivilce, egzama olmak üzere çeşitli cilt sorunlarında kullanılan doğal sabunlar da ‘Yöresel Ürün Günleri’nde yerini aldı. 

Yurda Şifa Doğal Ürünler Sahibi Kerim Sağnak, “Hatay’da herhangi bir kimyasal madde kullanmadan tamamen doğal olarak ürettiğimiz el yapımı; eşek sütü, bıttım, menengiç ve kil sabunları başta olmak üzere her çeşit sabunu tüketicilerin beğenisine sunuyoruz. Sabun, doğallığına dikkat edilip ihtiyaca göre alınmalıdır” uyarısını yaptı. 

“Tüketiciler farklı bölgelerin lezzetlerini yakından tanıyor”

Yaren Zeytincilik Yetkilisi Ahmet Aslan, Sanko Park AVM’de geleneksel olarak düzenlenen ‘Yöresel Ürün Günleri’nin Türkiye’nin dört bir yanından farklı lezzetlerin tanıtımı ve insanların diğer bölgelerin kültürlerini tanıması bakımından büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Bursa Gemlik’ten geldiğini belirten Aslan, şöyle devam etti: “Özel tuzsuz zeytin, ızgara zeytin ve diğer çeşitlerimizle birlikte 14 farklı zeytin çeşidini Gaziantepli vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. Çok güzel bir organizasyon oluyor. Hem şehirlerin kaynaşması hem de vatandaşlarımızın farklı lezzetleri daha yakından tanıması bakımından çok kıymetli bir buluşma oluyor.”

“Özel sultan lokumları ağızları tatlandırıyor”

Nezeni Lokum ve Cezerye Yetkilisi Serkan Hüsnüer de 75 farklı lokum çeşidinin ‘Yöresel Ürün Günleri’nde tezgahlarda yerini aldığının altını çizdi.

Gül lokumu, tahin, fındık ezmesi, badem ve badem karışımlı özel sultan lokumunun lezzetiyle büyük beğeni topladığını dile getiren Hüsnüer, “Böylesi önemli bir organizasyona ev sahipliği yapan Sanko Park yönetimine teşekkür ederim” diyerek, memnuniyetini iletti.

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA