Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 12-09-2021 13:32

Uzman Dr. Sayın: Kadınlarda primerhipotioridizm hastalığı ihmal edilmemeli

Primerhipotiroidizm (tiroid bezinin az çalışması) hastalığı ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Uzman Dr. Esin Şanlı Sayın, “Kanda ST3 ve ST4 diye adlandırılan tiroit hormon düşüklüğü ve yüksek TSH düzeyleri ile karakterize bir hastalıktır" dedi.

Uzman Dr. Sayın: Kadınlarda primerhipotioridizm hastalığı ihmal edilmemeli

Primerhipotiroidi hastalığının TSH düzeyinin referans aralığına bağlı olduğunu belirten Uzman Dr. Sayın, “Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre 9 kat daha fazladır. Primerhipotiroidinin birden fazla sebebi olmakla beraber iyot yetersizliği olmayan bölgelerde en sık nedeni hashimototiroiditi olarak adlandırdığımız kronik lenfositikotoimmün tiroittir" diye konuştu.

“Tiroit bezimizde düzensizlikler meydana gelebilir”

Hashimototiroiditinde bağışıklık sisteminin tiroid bezini yabancı gördüğünü ve tiroit bezine karşı antitpo ve antitiroglobulin olarak adlandırılan antikorlar üretmeye başladığını ifade eden Uzman Dr. Sayın, “Bu antikorların varlığı ile beraber tiroid bezimiz lenfosit adını verdiğimiz bağışıklık sistemi hücreleri tarafından kuşatılır ve tiroid bezimizin yapısı bozulur. Zaman içinde bu kuşatmaya bağlı olarak tiroid bezimiz yeterli hormon üretemez ve primerhipotiroidizm dediğimiz durum meydana gelir. Buradan da anlaşılacağı gibi hashimoto hastalığı tiroit bezimizi az çalıştıran sebeplerden sadece birisidir" ifadelerini kullandı.

“Hastalarda halsizlik ve eklem ağrıları görülebilir”

Primerhipotiroidi hastalığında klinik bulguların hastalığın başlangıç yaşına ve tiroit hormon yetmezliği seviyesine göre değişkenlik gösterebileceğini vurgulayan Uzman Dr. Sayın, “En sık halsizlik, çabuk yorulma, soğuk intoleransı, çarpıntı, kabızlık, eforla nefes darlığı, eklemler ve kaslarda ağrı, kramp adet düzensizliği seste kabalaşma göz çevresinde şişlik, depresyon gibi şikâyetlergözlense de unutulmaması gereken nokta bu şikayetlerin tümünün sadece hipotiroidi hastalığına özgü olmadığıdır" dedi.

“Hormon düzeyleri tedavide dikkate alınmalıdır”

Primerhipotiroidinde tedavi yönteminin kendi tiroit bezimizin üretemediği hormonu dışarıdan vermek sureti ile olduğunu belirten Uzman Dr. Sayın, “Hipotiroidinin nedeni ne olursa olsun (hashimoto veya değil) tedavi aynıdır. Bu tedavi ile amaç antikorları ortadan kaldırmak değil, tiroid hormon düzeylerini normal seviyelere getirmektir. Selenyumun bu antikorları azalttığına dair bazı yayınlar olsa da tedavide altın standart değildir. Antikorları pozitif ancak tiroit fonksiyonlarının normal olduğu durumlarda tedavi verilmez. Hastaya yılda bir tiroit fonksiyon kontrolleri önerilir" diye söyledi.

Uzman Dr. Sayın, “Gebelikte primerhipotiroid tedavisi aynıdır. Gebelik öncesi TSH düzeylerinin 2.5 altında olması istenir. Gebeliğin ilk üç ayında TSH hedefi 2.5 altındayken 2. ve 3. trimesterda TSH hedefi 3 altındadır. L tiroksin gebelikte güvenli kullanılır" dedi.

Kaynak: PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA