Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 13-11-2021 09:40

SANKO Hastanesinde kemik ve yumuşak doku tümörleri tedavisi

SANKO Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji UzmanıDoç. Dr. Gökhan Bülent Sever,kemik ve yumuşak doku tümörlerinibaşarıyla tedavi ettiklerini söyledi.

SANKO Hastanesinde kemik ve yumuşak doku tümörleri tedavisi

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğr. Üyesi de olan Doç. Dr. Sever, “Kemik ve yumuşak doku tümörleri, diğer organ tümörlerine göre daha az görülmektedir” dedi. 

Kemik ve yumuşak doku tümörlerine bağlı hasta şikayetlerini enfeksiyon, romatizma, travma hastalıklarından ayırmanın her zaman kolay olmadığınıbelirten Doç. Dr. Sever, hasta muayenesinin, özellikle kemik ve yumuşak doku tümörleri konusunda deneyimliortopedi ve travmatoloji uzmanı tarafından yapılmaması durumunda tanı ile ilgili sorunlar yaşanmasına yol açabileceğine dikkat çekti.

Kemik ve yumuşak doku tümörlerinin tedavisinin tarihçesine bakıldığında tedavi sonucunun sakatlık veya yaşam kaybı gibi üzücü sonuçlarının sıklığına vurgu yapan Doç. Dr. Sever, şöyle devam etti:

“Günümüzde ise tıp alanındaki ilerlemeler, tedavinin bu denli dramatik sonuçlanma riskini azaltmıştır. Görüntüleme teknolojilerindeki gelişmeler tanı koymayı kolaylaştırırken, tıbbi onkoloji alanında kullanılan ilaçların etkinliği ve ortopedik tümör cerrahisi alanındaki ilerlemeler,bu hastalar için uzun yaşam veuzuv feda etmeden hastalıktan kurtulabilme umudunu artırmıştır.”

Erken teşhisin önemi
Çoğukanser türünde olduğu gibi bu tümörlerde de erken teşhisin hastalığı yenebilmek için en önemli adımolduğunu kaydedenDoç. Dr. Sever, ilerlemiş ve vücuda yayılmış tümörlerde,hastalar içintüm bu bilimsel ilerlemelerin dahi yetersiz kalabileceğini anımsattı.

Kemik ve yumuşak doku tümörlerinin tanı ve tedavi sürecinin sadece ortopedik onkoloji cerrahı tarafından yürütülemeyeceğini kaydeden Doç. Dr. Sever, “Bu tümörlerin tanı ve tedavi süreci ortopedi,onkoloji, patoloji ve radyoloji uzmanlarının olduğu bir ekip tarafından,multidisipliner bir yaklaşımla yürütülmeli, ameliyatlarında zaman zaman diğer cerrahi branşlardan da destek alınmalıdır” diye konuştu.

Doç. Dr. Sever, SANKO Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde bu tümörlere yönelik gerçekleştirilen tedaviler konusunda ise şu bilgileri paylaştı: 

“Kemik ve yumuşak doku tümörlerinin cerrahi tedavisi hastanemiz bünyesinde, yurt içi ve yurt dışı eğitimlerle güncel cerrahi ve tıbbi tedaviler uygulanarak tedavi edilmektedir. 
Hastanemiz bünyesinde bulunan Onkoloji Konseyi sayesinde, bu hasta grubunun tanı ve tedavisine multidisipliner yaklaşılmakta ve ortopedik cerrahi tedavi gereken hastalara,çağımızın gerektirdiği şekilde ameliyatlar uygulanabilmektedir.”

Kaynak: PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA