Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 22-12-2021 14:42

Kasık fıtığının tek tedavi yöntemi cerrahi

Genel Cerrahi Bölümü'nden Op. Dr. Gökhan Ateş, kasık fıtığı onarımının genel cerrahide en sık uygulanan ameliyatların başında geldiğini belirterek,"Kasık fıtığının tek tedavisi cerrahidir" dedi.

Kasık fıtığının tek tedavi yöntemi cerrahi

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gökhan Ateş, komplike ve acil başvurulardan sakınmak için kasık fıtığının fark edildiği an genel cerrahiye müracaat edilmesi gerektiğini söyledi. Op. Dr. Gökhan Ateş, tanı konulduktan sonra ilk fırsatta ameliyatın planlanarak yapılması gerektiğinin altını çizdi.
Fıtığa geç kalınmış müdahalede acil cerrahi durumların çok ciddi sorunlara yol açabileceğini söyleyen Op. Dr. Ateş, sakat kalma gibi büyük sağlıklı sorunları ve hatta çok nadiren de olsa ölümle bile karşılaşılabileceği uyarısında bulundu. Karın içindeki organların (ince bağırsaklar, kalın bağırsaklar, bağırsak yağları, bazen idrar torbası gibi), karın duvarındaki zayıf bölgelerden çıkarak cilt altında şişlik oluşturmasının tıpta kasık fıtığı olarak tanımlandığını ifade eden Op. Dr. Ateş, kasık fıtığı oluşma riskinin öksürüklü astımı olan kişilerde, ağır işlerde çalışanlarda, gebelerde ve ailesinde fıtık hikayesi bulunan kişilerde arttığını söyledi.
Tanı, muayene ve ultrason ile konuluyor
Kasık fıtığı tanısında genel cerrahi muayenesinin önemini vurgulayan Op. Dr. Gökhan Ateş, şöyle devam etti:
"Küçük fıtıklarda ve muayene bulgularının net olmadığı hastalarda yardımcı görüntüleme yöntemleri olan ultrasonografi kullanılır. Görülmesi zor veya komplike vakalarda bilgisayarlı tomografi ve MR da kullanılabilir."
Kasık fıtığının tek tedavisinin ameliyat olduğunu belirten Op. Dr. Gökhan Ateş, "Kasık fıtığının tek etkin tedavi yöntemi, ameliyat ile onarımdır. Yıllar içerisinde çok farklı cerrahi teknikler uygulanmış olup, artık standart kabul gören yöntemler belirlenmiştir" şeklinde konuştu.
İki ameliyat tekniği kullanılıyor
Günümüzde kasık fıtığı ameliyatının iki yöntemle yapıldığını vurgulayan Op. Dr. Ateş, bu iki yöntemi şöyle anlattı:
"Birinci yöntem kasık fıtığının olduğu kasık bölgesine dışarıdan yapılan bir kesi ve dikişler ile gerçekleştirilen açık veya klasik olarak adlandırabileceğimiz yöntemdir. İkinci yöntem ise son teknolojik yeniliklere paralel olarak geliştirilen laparoskopik (kapalı) fıtık onarımı yöntemidir."
Mesch adı verilen yamalar ile fıtık alanının güçlendirilerek yeni fıtık oluşumunu engellemeyi amaçladıklarını belirten Op. Dr. Gökhan Ateş, bu yamaların her iki yöntemde de kullanıldığını söyledi.
Kapalı yöntemde hayata dönüş daha hızlı
Op. Dr. Gökhan Ateş, kapalı yöntem ile açık yöntemi ise şu şekilde karşılaştırdı:
“Laparoskopik yani kapalı yöntemle yapılan ameliyatların açık ameliyata oranla daha yüksek iyileşme ve normal hayata dönme hızları mevcuttur. Dolayısıyla ameliyat yöntemine bağlı komplikasyon oranları daha düşüktür."

 

Kaynak: PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA