Yaşam
Giriş Tarihi : 29-08-2022 09:39   Güncelleme : 29-08-2022 09:39

Akca: Çetintepe Barajı'nın yıllık 320 milyon TL katkı sağlaması hedeflenmektedir

DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, Çetintepe Barajının tamamlanmasıyla ülke ekonomisine yıllık 320 milyon TL katkı sağlaması hedeflendiğini söyledi.

Akca: Çetintepe Barajı'nın yıllık 320 milyon TL katkı sağlaması hedeflenmektedir

"Bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır"
Sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıktıklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca,"Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor. Adıyaman ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır."dedi.
Adıyaman Çetintepe  Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, "Çalışmaları devam eden Adıyaman Çetintepe Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 555 bin 130 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını" söyledi.
Genel Müdür Akca, "Temelden yüksekliği 116 metre ve su depolama kapasitesi 460 milyon m3 olan Adıyaman Çetintepe Barajının tamamlanması ile 2022 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 320 milyon TL katkı sağlaması hedeflenmektedir." dedi.

 

Kaynak: PHA
Son DakikaSon Dakika

İçerik Editörü