KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 23-12-2022 17:40

Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali açışı gerçekleştirildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Malatya Park AVM’de düzenlenen ‘Malatya Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali’ açılışı gerçekleştirildi.

Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali açışı gerçekleştirildi

Açılışa, Malatya Valisi Hulusi Şahin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Habip Ahmet Şahin, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ercan Altın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Noğay ile İl Protokolü ile vatandaşlar katıldı. 
Malatya Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali 23 - 25 Aralık 2022 tarihleri arasında vatandaşların ziyaretine açık olacak. 
Festival, kültürel ve sanatsal birikimimizin önemli örneklerinden olan ancak somut olmayan kültürel mirasa ve bu mirası icra eden meslek gruplarına yönelik toplumsal bilincin oluşturulması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla Turizm İl Müdürlüğünün koordinesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenleniyor. 
El Sanatlarının desteklenmesi amacıyla yurtiçinde ve yurtdışında düzenlenen Altıneller El Sanatları Festivaliyle sanatkârların ürünlerinin tanıtım ve satışına ortam sağlanmakta ayrıca bu festivalle Kültür ve Turizm Bakanlığınca Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezine ürün alımı yapılarak maddi destek sağlanması hedeflenmektedir.
Malatya Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali'ne 20 sanat dalı yer aldı. 
Festival süresince; Boncuk İşi, Telkâri İşleme, Çömlek, Ahşap Kaşık, Ahşap Oyma, Ahşap Yakma, Baston Yapımı, Ebru, Sedef Kakma, Cam Üfleme, Doğal Taş Mozaik Sanatı, Çini, Tesbih Yapımı, Bıçakçılık, Damascus Çeliği, Deri İşleme, Geleneksel Giysili Bebek Yapımı, Yöresel Bez Dokuma, İğne Oyası, Bağlama Yapımı ustaları sanatlarını sergileneceği belirtildi. 
 

EditörEditör