KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 20-04-2023 11:01   Güncelleme : 20-04-2023 11:01

Palanlı Mağarası depremden etkilenmedi - Videolu Haber

ADIYAMAN (PHA) - Adıyaman'da, defineciler tarafından tahrip edilen Planlı mağarası Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremden etkilenmedi.

Palanlı Mağarası depremden etkilenmedi  - Videolu Haber

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin vurduğu Adıyaman'da daha önce definecilerin tahrip ettiği Planlı mağarası etkilenmedi.
Adıyaman-Çelikhan yolunun 10'uncu kilometresinde bulunan Palanlı köyü yakınlarındaki taş devrinden kaldığı belirtilen duvarlarında çeşitli hayvan ve insan figürlerinin kabartmalarının bulunduğu mağara; ilgisizlik nedeniyle bilinçsizce sprey boyalar ile boyandı. Kaçak kazı yapanların da zarar verdiği mağaranın duvarlarındaki figürler hilti çekiç ile sökülerek çalınmıştı.
İki girişine konulan demir kapı yapılan mağaranın duvarlarında 45 figür bulunduğunu, günümüzde ise birkaç tane kaldığı öğrenilen Planlı mağarası depremden etkilenmedi. Kentte çok sayıda yıkıma neden olurken ve ören yerlerinde bir çok tarihi eser zarar görmezken bunların arasında ise Planlı mağarası ilk sıralarda yer aldı.

Kaynak : PHA

EditörEditör