DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Dr. Erdal Yavuz
Dr. Erdal Yavuz
Giriş Tarihi : 26-11-2020 11:12

Corona mı? Oldum!!!

     Havalar soğudu Çevremizde bu soruyu çok duyar oldum. Havaların soğuması ile beraber grip nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının görülmesi artmaktadır. ‘‘Burnum akıyor hapşırıyorum halsizim acaba korona mı oldum?’’ ‘‘Boğazım ağrıyor eklemlerim ağrıyor acaba korona mı oldum?’’ Ya da korona olabilirsin test yapalım dediğimde ‘‘hayır hayır ben her yıl bu zamanlar üşütüyorum bir iğne yaptırırsam bir şeyim kalmaz.’’ Şeklindeki konuşmalara her meslektaşım her gün maruz kalmaktadır.


     Grip, Nezle ve Covid-19 benzer belirtiler göstermesine rağmen tamamen farklı hastalıklardır. Üç hastalığa da virüsler sebep olmaktadır. 
Nezle (soğuk algınlığı); boğaz ağrısı ile başlar burun akıntısı ve hapşırma belirgin özellikleridir. Hafif yorgunluk ve halsizlik görülebilir. Hastalık hiçbir şey kullanmadan en fazla bir haftada kendiliğinden iyileşir. Nezle hasta insanların burun boğaz salgılarının damlacık yoluyla etrafa saçılması sonucu kişiden kişiye bulaşır. Covid-19’dan ayıran en önemli özellik öksürük, nefes darlığı ve ateş görülmez. 
       Grip; ‘‘influanza’’ virüsünün neden olduğu üst solunum yollarını etkileyen bir hastalıktır. Ateş, yorgunluk, kas ağrıları belirgin özellikleridir. Nefes darlığı ve öksürük nadir görülür. Nezle gibi burun boğaz salgılarının damlacık yolu ile kişiler arasında yayılması ile bulaşır. Nezleden biraz daha ağır seyretmesi, kas ağrıları, ateş ve yorgunluk olması Covid-19 ile daha çok karışabilmektedir.  Kuru öksürük gripte de görülebilirken nefes darlığı gripte görülmez ve covid-19’dan ayrılan en önemli özelliğidir. Tedavi komplikasyon gelişmeyen durumlarda dinlenme ve sağlıklı beslenme ile 1 hafta içinde iyileşebilmektedir. Risk grubunda olan hastalara antiviral tedaviler başlanabilir.
        Covid 19 enfeksiyonu; coronavirüsün neden olduğu birçok sistemi etkileyen bir hastalıktır. Hastalığın başlangıcında grip benzeri belirtiler görülebilmekle beraber, kas ağrıları, mide ve bağırsak problemleri görülebilmektedir. Sadece ishal veya sadece baş ağrısı görülebilirken nefes darlığı ateş öksürük gibi ağır klinik durum ile başvurabilmektedir. Nezle ve gripten ayrılan en önemli özelliği kas ağrıları ve halsizliğin daha şiddetli olmasıdır.
Grip, Nezle ve Covid-19 enfeksiyonunda komlikasyon gelişmediği sürece antibiyotik kullanılmasına gerek yoktur. Her üç hastalıkta da sağlıklı beslenme, C vitamini ve dinlenme çok yararlıdır. Damlacık yolu ile bulaştığından, Maske, mesafe ve hijyen hastalıktan korunmak için önlemdir.


       Burun akıntısı ve hapşırma Covid 19 enfeksiyonunda çok sık görülmez. Bu semptomları taşıyorsanız korkmamalısınız fakat her zaman gösterdiğiniz dikkatten daha fazla dikkatli olmalısınız. Covid 19 ile beraber grip veya nezle olmak hastalığın daha da ağır geçmesine sebep olur. Başka bir açıdan, Covid 19 enfeksiyonu geçiren bir kimseye grip veya nezle bulaştırmak da bir o kadar tehlikelidir. 
Her üç hastalığın semptomlarını hissetmeniz halinde sosyal mesafe dikkat edilmeli, maske ve hijyen kuralına uyulmalıdır. Halsizlik, ateş, kas ağrıları, öksürük ve nefes darlığı olması halinde sağlık kuruluşunda covid 19 testi yapılmalıdır. 
       Her yıl üşüttüğümüz mevsim kış ayları geldi. Bir iğne yapınca geçen şikayetlerimizi umarım bu yıl da rahat atlatırız. Sağlıklı günler dileği ile.
 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Adıyaman'da 3 arkadaş 'İnsansız Silahlı Deniz Altı' aracı üretti
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Adıyaman'da 3 arkadaş 'İnsansız Silahlı Deniz Altı' aracı üretti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA