GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-09-2023 16:04   Güncelleme : 16-09-2023 16:04

Adıyaman'da saatler 04.17'yi gösterecek

ADIYAMAN (PHA) - Adıyaman'da, deprem sonrası takılı kalan Saat Kulesinin saatleri 04.17'yi gösterecek.

Adıyaman'da saatler 04.17'yi gösterecek

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremde 11 ilin içerisinde en çok yıkıma neden olan iller arasında yer alan Adıyaman'ın simgesi olan Saat Kulesi'nde saatler deprem geçesi durduğu 04.17 kalacak.
Atatürk Bulvarı üzerinde Karakuş Tümülüsü'n yer aldığı tarihi şahin heykelinin yer aldığı ve 45 yıl önce yapılan Saat Kulesi 6 Şubat depremin yaşandığı gecesi saatler 04.17'de durdu. 
Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, kentte sivil toplum kuruluşları ile yaptığı görüşmede Saat Kulesi'nde takılı kalan depremin vurduğu an olan 04.17'de depremin simgelerinden birisi olması için kalması kararlaştırıldı.
Vatandaşlardan Mehmet Mustafa Tekin, kentin simgesi halinde gelen ve Saat Kulesi için alınan kararın yerinde bir karar olduğunu söyleyerek, acı günlerin unutulmasının daha acı olacağını ve o anların unutulmamasını isteyerek ders çıkartılmasını ifade etti.
Kentte yerel gazete sahibi Selçuk Akbaş, ise şunları söyledi:
"Saat Kulesi olarak tabir ettiğimiz gördüğünüz kavşak kentin bir simgesiydi zaten adres verirken olsun konum verirken olsun Adıyaman Belediyesi'nin almış olduğu karar saatin 04.17'de durdurulması yönünde bizde Adıyamanlılar olarak bu kararın çok yerinde olduğunu söyleyebiliriz. Acı günün unutulmaması gerekiyor ve insanların o anları unutmaması için alınan kararı yerinde buluyoruz. Bu nedenle yetkililere teşekkür ediyoruz. O anlar neler hissettiğini hatırlatacak bir simge oldu şuanda bu kararı yerinde buluyoruz."
 

Kaynak : PHA

EditörEditör