SİYASET
Giriş Tarihi : 28-03-2023 14:11   Güncelleme : 28-03-2023 14:11

AK Parti Aday Adayı Rençber: Tarihi eserlerimizi aslına uygun yeniden inşa edeceğiz

ADIYAMAN (PHA) - Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremde çok sayıda yıkıma neden olurken Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Aday Adayı Fevzi Rençber, depremde büyük hasar alan Adıyaman’ı yeniden özgün dokusuna göre inşa etmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

AK Parti Aday Adayı Rençber: Tarihi eserlerimizi aslına uygun yeniden inşa edeceğiz

Bu şehrin her bir sokağını, caddesini yeniden inşa edeceklerini ifade eden AK Parti Aday Adayı Fevzi Rençber,"Çünkü biliyoruz ki insanlar yüzyıllar boyunca yaşadıkları yerlerde kendi kültürlerini meydana getirmiş, geçmişi gelecek ile birleştirerek var olmuşlardır. Depremde yıkılan bir şehri eski kimliğini kaybetmeden inşa etmek en büyük görevimizdir. Geçmişte sokaklarında gezdiğimiz, oyunlar oynadığımız, bizi çocukluktan alıp yetişkin bir insan yapan bu şehrin her bir sokağını, caddesini yeniden inşa ederken buna dikkat edeceğiz. İnsanların geçmişinden kopmadan geleceğe umutla bakmalarına yardımcı olacağız."dedi.
"Tarihi eserlerimizi aslına uygun yeniden inşa edeceğiz"
Gelecekte bu yapıların Adıyaman’ın en önemli mirası olacağını belirten AK Parti Aday Adayı Fevzi Rençber,"Bir kenti değerli kılan ilk ve en önemli özelliği geçmişidir. Adıyaman geçmişiyle övünen bir şehirdir. Depremin zarar verdiği tüm tarihi eserlerimizi aslına uygun şekilde ve kendi malzemesini kullanarak yeniden inşa edeceğiz. Bizler gibi gelecekte de bu yapılar Adıyaman’ın en önemli mirası olacaklardır. Kadim zamanlardan beri bize kadar ulaşan bu eserleri korumak ve yeniden inşa etmek her şeyden önce insanlık borcumuzdur. Bizler bu eserleri koruma ve inşa etme şuuru olan kişileriz. Şehrimizi özgün kimliğinde yeniden ayakları üzerine kaldıracağız." Şeklinde konuştu.
"Turizm potansiyelimizi yeniden keşfedeceğiz"
Projeler ve sürdürebilir şekilde Türkiye ve dünyaya tanıtmak için mücadele vereceklerini söyleyen AK Parti Aday Adayı Fevzi Rençber, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Adıyaman sahip olduğu tarihi eserleri ve kültürüyle görülmeye değer yerlerin başında olmalıdır. Ne yazık ki hak ettiği değeri gördüğünü söylemek gerçekçi değil. Yeniden inşa edilecek şehrimizin turizm potansiyelini gerçekçi projeler ve sürdürebilir şekilde Türkiye ve dünyaya tanıtmak için elimizden geleni yapacağız. Tarihi ve kültürel mirasımız Adıyaman için büyük bir kazançtır. Ancak bu kazanç doğru ve bilgili kişilerin elinde ortaya çıkabilir. Adıyaman için en iyisini yapacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın."
 

Kaynak : PHA

EditörEditör