SİYASET
Giriş Tarihi : 04-02-2024 13:08   Güncelleme : 04-02-2024 13:08

Bakanı Göktaş Adıyaman’da açıkladı: Evlenecek gençlere faizsiz kredi başvuruları 15 Şubat’ta başlıyor - Videolu Haber

ADIYAMAN (PHA) - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Adıyaman'da deprem sonrası yürütülen çalışmaları değerlendirdi ve gençlere yönelik faizsiz evlilik kredisi uygulaması başvurularının, ilk önce deprem bölgesinde ve 15 Şubat’tan itibaren başlayacağını bildirdi.

Bakanı Göktaş Adıyaman’da açıkladı: Evlenecek gençlere faizsiz kredi başvuruları 15 Şubat’ta başlıyor  - Videolu Haber

Adıyaman'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, deprem sonrasında bakanlığı tarafından yürütülen çalışmaları değerlendirdi. Bakan Göktaş, "Asrın felaketini, asrın birlikteliği ile aşıyoruz" diyerek, devlet-millet iş birliğinin önemine vurgu yaptı.
Adıyaman Valiliği şeref defterini imzalayan Bakan Göktaş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yılın Şubat ayında Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından devletin tüm imkanlarını seferber ettiklerini belirtti. Psikososyal destek ekiplerinin 4,1 milyon kişiye hizmet sağladığını ifade eden Göktaş, aynı zamanda ayni yardımların koordinasyonunu sağlayarak 88 ayni bağış deposu kurduklarını kaydetti.
Bakan Göktaş, "Vatandaşlarımızın acil ihtiyaçları için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına 1,85 milyar Türk Lirası aktardık. Deprem bölgesinde 206, deprem bölgesi dışındaki illerde 94 olmak üzere toplamda 300 sosyal market kurduk. Depremden etkilenen kadınların hayatlarını yeniden kurmaları için Kadın Kooperatifleri İş Atölyesi adı altında sosyal alanlar oluşturduk" dedi.
Bakan Göktaş, konuşmasının sonunda gençlere yönelik müjdeli bir haber verdi. Aile ve Gençlik Fonu'nu tanıtan Bakan Göktaş, deprem bölgesinde aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençlere faizsiz kredi imkanı sunacaklarını ve başvuruları 15 Şubat'tan itibaren almaya başlayacaklarını duyurdu. Ayrıca, Adıyaman için 2024 yatırım planlarında 3 yeni hizmet binasının temelini atmayı planladıklarını belirtti.
Bakan Göktaş’ın basın toplantısına, Adıyaman Valisi Dr. Osman Varol, Milletvekilleri Doç. Dr. Resul Kurt, Dr. İshak Şan, Av. Mustafa Alkayış, Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç ve kurum müdürleri de eşlik ettiler.
Bakan Göktaş Adıyaman Valiliği’nde yaptığı konuşmasına, dün gece yaşanan helikopter kazasında yaşamını yitiren pilotlar ve yaralı emniyet mensuplarını anarak başladı. Bakan Göktaş, “Öncelikle dün gece, Hatay’dan Gaziantep’e gitmek için havalanan polis helikopterinin düşmesi sonucu şehit olan kahraman pilotlarımız Cemil Gülen ve Levent Öztürk’e Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarının, Emniyet Teşkilatımızın ve milletimizin başı sağ olsun. Yaralı polisimize de acil şifalar diliyorum.” dedi.
Konuşmasına depremde hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet ve yaralananlara şifa dileyerek devam eden Bakan Göktaş, “6 Şubat’ta yaşadığımız ve milletçe hepimizi derinden yaralayan Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 1 yıl geçmek üzere. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle yad ediyor, aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Rabbim ülkemize ve milletimize bir daha böyle bir acı yaşatmasın.” ifadelerini kullandı.
“Asrın felaketini asrın birlikteliği ile aşıyoruz”
Asrın felaketinin, asrın birlikteliği ile aşıldığını vurgulayan Bakan Göktaş, bakanlığın deprem sonrası çalışmalarını örnekler vererek açıkladı. Bakan Göktaş, “Yaraları sarmak için var gücümüzle çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. 11 ili etkileyen bu sarsıcı depremlerde devlet olarak ilk andan itibaren tüm imkânlarımızı seferber ettik. Bakanlık olarak biz de merkez ve taşra teşkilatımızla depremden etkilenen vatandaşlarımızın yardımına koştuk. Sosyal yardımlar ve psikososyal desteklerimizle vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık. Devlet-millet el ele vererek yönettiğimiz bu süreçte güçlü ve büyük Türkiye’nin kimseyi geride bırakmadığını bir kez daha görmüş olduk. Psikososyal Destek ekiplerimiz vatandaşlarımızın yaşadığı tüm alanlarda depremden etkilenenlerle birebir görüşmeler yaptı ve ihtiyaçlarını tespit etti. 4,1 milyon kişiye Psikososyal Destek Hizmeti sağladık. Ayni yardımların koordinasyonunu sağladık. Ulusal ve uluslararası 88 aynî bağış deposu kurduk. Vatandaşlarımızın acil ihtiyaçları için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına 1,85 milyar Türk lirası aktardık.” dedi.
“300 Sosyal Market kurduk”
Deprem bölgesinde 206, deprem bölgesi dışındaki illerde 94 olmak üzere toplamda; 300 sosyal market kurduklarını kaydeden Bakan Göktaş, “Bölgede 14 Mobil Sosyal Market Tırını faaliyete geçirdik. Kadınlar ve bebekler için 27 giyim ve bebek bakım ünitesi kurduk. Aynî bağışlar için hava araçlarıyla 487 sefer tertip ettik. 39 binden fazla yardım tırını aynî yardım depolarına yönlendirdik. Depremden etkilenen kadınların hayatlarını yeniden kurmaları, ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamaları ve bir yandan da rehabilitasyonlarına destek olmak amacıyla Kadın Kooperatifleri İş Atölyesi adı altında sosyal alanlar oluşturduk. Deprem sonrasında profesyonel bakıma ihtiyacı olduğunu tespit ettiğimiz 312 yaşlı ve 978 engelli olmak üzere bin 290 vatandaşımızı farklı illerdeki yatılı bakım kuruluşlarımıza yerleştirdik. Depremden etkilenen engelli bireylerin deprem sonrası günlük rutine dönüşlerini kolaylaştırmak için 6 Mola Evini hizmete açtık.” İfadelerini kullandı.
“Evlenecek gençlere faizsiz kredi 15 Şubat’ta başlıyor”
Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, Adıyaman Valiliği’nde gerçekleştirdiği basın toplantısında deprem sonrası çalışmalara ek olarak bir de müjde duyurdu. Aile ve Gençlik Fonu çalışmalarının tamamlandığını bildiren Bakan Göktaş, uygulamanın ilk önce deprem bölgesinde ve 15 Şubat itibariyle hayata geçirileceğini kaydetti.
Buradan bir müjdeyi de gençlerimizle paylaşmak istiyorum diyen Bakan Göktaş, “Bir süredir üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığımız Aile ve Gençlik Fonu’nda hazırlıkları tamamladık. İlk defa deprem bölgesinde uygulayacağımız Aile ve Gençlik Fonu’na başvuruları 15 Şubat’ta almaya başlayacağız.
Başvuruları 15 Şubat itibarıyla bakanlığımızın web sitesi olan “aile.gov.tr” üzerinden e-devlet aracılığıyla alacağız. 
Deprem bölgesinde aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençlerimize faizsiz kredi imkânı sunacağız. Gençlerimiz bu destek ile aynı zamanda kendi projelerini de hayata geçirebilecek.” dedi.
“Adıyaman’da 3 hizmet binasının temeli atılacak”
Bakan Göktaş konuşmasını Adıyaman’da yapılacak üç hizmet binası projesini paylaşarak sonlandırdı. Bakan Göktaş, “Ayrıca bildiğiniz gibi geçtiğimiz Ekim ayında Çocuk Evleri Sitemizin temellerini atmıştık. 2024 yatırım planımızda Adıyaman’ımız için, İl Müdürlüğü, Sosyal Hizmet Merkezi ve Kadın Konukevi olmak üzere 3 hizmet binamızın temelini atmayı planlıyoruz.
Sözlerime son verirken Kahramanmaraş depreminden etkilenen tüm illerimizde gerekli tüm çalışmaları aralıksız sürdüreceğimizi, büyük ve güçlü Türkiye hedeflerimize kararlı adımlarla ilerlemeye devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.” İfadelerini kullandı.
Bakan Göktaş, daha sonra bir dizi temaslarda bulunmak üzere ayrıldı.
 

Kaynak : PHA

EditörEditör