SİYASET
Giriş Tarihi : 27-09-2023 20:25   Güncelleme : 27-09-2023 20:25

Başkan Binzet: İktidar kabul etmese de aradaki vergi farkı uçurum

ADIYAMAN (PHA) - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, bir yılda yaşanan vergi artışı verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Başkan Binzet: İktidar kabul etmese de aradaki vergi farkı uçurum

KDV'nin yüzde 287 artışla rekor kırdığını belirten Binzet:" İktidar vergiyi arttırarak kendimi kalkındırayım derken vatandaşı tam anlamıyla daha da zora sokuyor" dedi.
Gerçekleştirdiği ziyaretlerle ve yaptığı realist konuşmalarla adından sıkça söz ettiren, çalışmalarıyla her kesimin takdirini toplayan Başkan Binzet iktidarın yürüttüğü ekonomik politikaları eleştirdi. Verdiği matematiksel örnekle 1 yılda artan vergi oranlarına ilişkin konuşan Binzet şunları söyledi:" Siyasi iktidar bütçe açıklarını kapatmak için vergileri katlayarak artırmaya devam ediyor. Son bir yılda vergiler yüzde yüzden fazla artırıldı. Özellikle KDV % 287 artışla rekor kırdı. Gelir Vergisi yüzde 101.5, Kurumlar Vergisi yüzde 59.4, Katma Değer Vergisi yüzde 287.8, Özel Tüketim Vergisi yüzde 164.5, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi yüzde 147.5, İthalde Alınan KDV 67.1, Damga Vergisi yüzde 119.5 oranında arttı. Verilerden de anlaşıldığı üzere Ağustos 2022 ile Ağustos 2023 arasında meydana gelen vergi farkı, Türkiye'nin yaşadığı acı ekonomik krizi gözler önüne seriyor. Her ne kadar iktidar kabul etmese de istatiksel veriler her şeyi gün yüzüne çıkarıyor. İktidar ve yandaşları zengin olurken, dar ve sabit gelirli vatandaşlarımız daha da yoksullaştırıldı" dedi.
 

Kaynak : PHA

EditörEditör