GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-09-2023 12:15   Güncelleme : 05-09-2023 12:15

Başkan Teker: Enflasyon altında ezilmek sabit gelirlilerin kaderi oldu

ADIYAMAN (PHA) - Adıyaman TECSEN İl Başkanı Mehmet Teker, Altı ayda bir alınan artışlar daha ilk aylardan enflasyon altında kalmakta ve sabit gelirlilerin alım gücü düştüğünü söyledi.

Başkan Teker: Enflasyon altında ezilmek sabit gelirlilerin kaderi oldu

TÜİK'in verilerine değinene Adıyaman TECSEN İl Başkanı Mehmet Teker, Temmuz ayında toplu sözleşme gereği alınan artış sadece yüzde 6 iken Temmuz- Ağustos aylarında iki aylık enflasyon yüzde 19.37 olduğunu ifade etti.
TÜİK'in açıkladığı verilere göre Ağustos ayında enflasyon yüzde 9,09 arttı. Yıllık enflasyon ise 58,94 oldu. Temmuz ayında toplu sözleşme gereği alınan artış sadece yüzde 6 iken Temmuz- Ağustos aylarında iki aylık enflasyon yüzde 19.37 oldu.
Enflasyon beklentisi sırasıyla yüzde 33 ve yüzde 15 olduğunu aktaran Başkan Teker,"Daha yaşadığımız yılın enflasyon beklentisini tutturamayan Merkez Bankası'nın 2024 ve 2025 enflasyon beklentisi sırasıyla yüzde 33 ve yüzde 15'tir. Bu verilerin bile altında bir artış vererek memur ve emeklilerini enflasyona ezdirenler istedikleri kadar 'memurları ve emeklilerini enflasyona ezdirmedik' desin gerçek rakamlar ortadadır. Her yıl verilen artışlar istisnasız enflasyon altında kalmıştır. Altı ayda bir alınan artışlar daha ilk aylardan enflasyon altında kalmakta ve sabit gelirlilerin alım gücü düşmektedir. Altı ay sonra verilen enflasyon farkı geçmiş dönemleri kapsamadığından o ana kadar oluşan farklar sabit gelirlilerin cebinden çıkmaktadır. Öncelikle yıllardır oluşan kayıplar karşılanmalı, sonrasında ise aylık olarak enflasyon kayıpları maaşlara yansıtılmalıdır. Toplu sözleşmenin yeni sonlandığı bu günlerde memur ve emeklileri sefalete mahkum edilmiştir. Şimdiden alım gücü kalmayan sabit gelirlilerin önümüzdeki yıllarda daha da kötü bir alım gücüne sahip olacağı aşikardır. Devletin aslı ve sürekli görevini yapan, devletin görünen yüzü olan memurları bu hale getirmek kabul edilemez. Her zaman söylediğimiz gibi devletin memuru yoksul, emeklisi aç olamaz. En düşük memur maaşı yoksulluk sınırı üzerinde ücret almalıdır." Dedi.

Kaynak : PHA

EditörEditör