SPOR
Giriş Tarihi : 03-02-2024 16:00   Güncelleme : 03-02-2024 16:00

Beşiktaş’tan Merkez Hakem Kurulu'na veryansın

İSTANBUL (PHA) - Beşiktaş Futbol Takımı, Sivasspor ile oynadıkları maçta VAR'ın izleme tavsiyesi sonucunda iptal edilen penaltı kararıyla ilgili olarak yaptıkları başvuruya henüz bir yanıt alamadıklarını açıkladı.

Beşiktaş’tan Merkez Hakem Kurulu'na veryansın

Siyah-beyazlı kulüp, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, 29 Ocak 2024 tarihindeki başvurularının sonuçlanmamasını ve yaşanan benzer durumlar karşısında iki farklı yaklaşımın izah edilmesini talep etti.

Kulübün resmi sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Futbol A Takımımızın Sivasspor ile oynadığı müsabakada, kazandığımız penaltı vuruşunun VAR’ın izleme tavsiyesinde bulunmasının ardından iptal edilmesi hakkında 29 Ocak 2024 tarihinde Merkez Hakem Kurulu’na yaptığımız başvurumuzla ilgili olarak tarafımıza henüz bir cevap verilmediğini kamuoyunun bilgisine sunarız.

TFF Merkez Hakem Kurulu Başkanlığına

28.01.2024 tarihinde Sivas’ta oynanan Sivasspor - Beşiktaş maçında karşılaşmanın hakemi tarafından futbolcumuz Salih Uçan’ın yerde kaldığı pozisyonda penaltı kararı verilmiştir. Karşılaşmanın VAR hakemleri yeniden izleme tavsiyesiyle hakemi monitöre çağırmış ve neticesinde iptal kararı çıkmıştır.

VAR’ın oyunun içindeki tüm dinamiklere hakim olan hakemin takdir hakkını irdeleyerek kararın değiştirilmesi yönünde yaptığı tavsiyenin mahiyetini, VAR’ın bu konuya müdahil olmasının hangi yazılı maddeye bağlı olduğunu, yazılı bir maddeye bağlıysa gerekçesini tarafımıza bildirmenizi rica ediyoruz.

Aynı şekilde, belirttiğimiz hususa benzerliği üzerinden bir önceki haftaya dahil Beşiktaş - Adana Demirspor karşılaşmasında oyuncumuz Milot Rashica’nın yerde kaldığı pozisyonda VAR hakemi neden maçın hakemini uyarmamış, inceleme yapması konusunda hassasiyet göstermemiştir. Birbirine çok benzeyen iki olayda iki farklı yaklaşımın gösterilmesinin nedenlerini izah edecek açıklama yapmanızı talep etmekteyiz.

Futbolun adalet mekanizmasının önemli ayağı olan hakemin oyunun gerçek aktörü olup, hayati hatalar dışında VAR odasından destek almadan adil yönetim göstermesini, kulübümüz güzel oyuna katkı sağlayacak bir gereklilik olarak görmektedir.

Üst üste iki haftada alınan kararlarda tekli yönetim esasının sınırlarının akıllarda soru işaretleri bırakması üzücüdür. Hakem-VAR standardının kamuoyu tarafından bilinmesinde fayda olduğunu düşünmekteyiz. Bilgilendirme talebimize dönüşünüzü bekleriz."

Beşiktaş Kulübü, yaşanan durumun spor kamuoyu tarafından anlaşılır ve şeffaf bir şekilde açıklanmasını talep ederek, başvurularına dair bir yanıt beklediklerini vurguladı.

Kaynak : PHA

EditörEditör