EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-11-2023 14:21   Güncelleme : 04-11-2023 14:21

'Deprem Bölgesini Canlandırma Destek Programı' toplantısı yapıldı

ADIYAMAN (PHA) - Adıyaman'da, KOSGEB tarafından "Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı" kapsamında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

'Deprem Bölgesini Canlandırma Destek Programı' toplantısı yapıldı

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremin ardından ağır hasar alan iller arasında Adıyaman'ında yer aldığı 11 ilde KOBİ'lerin iyileşmesi ve iş sürekliliğinin sağlanması için "Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı" kapsamında KOSGEB tarafından bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'nda düzenlenen programa Adıyaman Valisi Dr. Osman Varol, Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Mehmet Torunoğlu, KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu ve KOBİ'ler katıldı.
İlk olarak KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı depremden etkilenen bölgelerdeki KOBİ'lere yönelik "Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı" ile KOBİ'lere can suyu olmak istediklerini söyledi.
Dünya Bankası işbirliğinde 11 ile 450 milyon dolar destek vereceklerini belirten İbrahimcioğlu,"4 il ve 2 ilçede pozitif ayrımcılık yapıldığını da özellikle belirteyim. Bu illerden bir tanesi de tabii ki Adıyaman. Kentin 3'te 2'si tabii burada KOBİ'lerimizden de büyük bir çoğunluğu hakikaten ciddi kayıplar yaşadılar. Bütün yaraları sarma şansımız yok. Ama bugün KOSGEB olarak devletin şefkat elinin KOBİ'lere uzanan bir desteği olarak bunu görmenizi isteriz."dedi.
Son olarak İbrahimcioğlu, "Yalnızca AFAD tespit raporunuzu yüklüyorsunuz. Geriye kalan bir çok bilginiz zaten sistemden biz otomatik olarak çekebiliyoruz. AFAD tespit raporuna göre, az hasardan orta hasara, oradan da ağır hasara olmak üzere bu 4 ilde 750 bin lira limitine kadar ağır hasarda vereceğiz. Şimdi elimizde 450 milyon dolar var. Daha fazlasını da getirmek için ekip arkadaşlarımla beraber çalışıyoruz. Daha fazlasını da getireceğiz. Buraları kalkındıracağız, canlandıracağız. Bu canlanmayı sizinle beraber yapacağız." Şeklinde konuştu.
Daha sonra kürsüye çıkan Vali Osman Varol da desteğin öneminden bahsederek Adıyaman için can suyu olacağını söyledi.
 

Kaynak : PHA

EditörEditör