GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-01-2024 14:58   Güncelleme : 19-01-2024 14:58

Genel sağlık-İş Başkanı Aytemir: 'Barajlar bizi yıldıramaz'

ADIYAMAN (PHA) - Genel Sağlık-İş Sendikası Adıyaman İl Başkanı Hasan Aytemir, %2'lik baraj uygulamasının Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi üzerine bir açıklama yaptı. Aytemir, Genel Sağlık-İş'in "barajlar bizi yıldıramaz" ilkesiyle hareket ettiğini belirtirken, hukuki mücadelelerinin sonuç verdiğini vurguladı.

Genel sağlık-İş Başkanı Aytemir: 'Barajlar bizi yıldıramaz'

Açıklamada, yüzde 2'lik barajın sendikal faaliyet özgürlüğünü engellediği uyarılarına rağmen yürürlüğe girdiği ve sendikaların bu durumdan mağdur olduğu ifade edildi. Genel Sağlık-İş'in hukuk müşavirliği tarafından hazırlanan soyut norm denetimi başvurusunun Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edildiği ve yüzde 2'lik baraj uygulamasının iptaline karar verildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Genel Sağlık-İş'in barajların altında kalmayacağı, barajların sendikayı yıldıramayacağı ve üyelerini mağdur etmeyeceği vurgulanarak, kazanılan zaferin sendika üyelerinin gücü ve hukuki mücadeleleriyle olduğu ifade edildi. Genel Sağlık-İş'in, yıkılan baraj sonrasında üyelerinin maddi menfaatlerinin telafisi için gereken mücadeleyi vereceği belirtildi.

Aytemir, barajların yıkılmasının Genel Sağlık-İş'in hukuki zaferi olduğu ve bu zaferin sendika üyelerinin güçlü mücadelesi sonucunda elde edildiğini ifade ettiği açıklamasında, "Sağlık emekçilerini gerçek mücadele sendikası olan Genel Sağlık-İş çatısı altında toplanmaya" davet etti. Ayrıca, barajı savunanların ve altına imza atanların yargı karşısında hesap vereceği vurgulandı.

Genel Sağlık İş sendikası Adıyaman il Başkanı Hasan Aytemir'in basın açıklaması şu şekilde:

"Oranı ne olursa olsun tüm barajların “sendikal faaliyette bulunma özgürlüğünü” engelleyeceği hususunda uyarılarımıza rağmen yüzde 2’lik barajı içeren “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 28 Aralık 2022 tarih ve 32057 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bu nedenle Sendikamız Genel Sağlık-İş, kanunun geriye doğru etkili olacak şekilde düzenlenmesi nedeniyle yüzde 2’lik barajın altında kalmıştı.

Genel Sağlık-İş olarak “barajlar bizi yıldıramaz” düsturuyla hareket ederken, söz konusu Kanun maddesi gibi hukuka aykırılıklarla daima mücadele edilmesi zaten göze alınmıştır. Bu nedenle, daha önce yüzde 1’lik “akıllara zarar” barajı düzenleyenlere karşı mücadelemizi vermiş olup, Danıştay nezdinde açmış olduğumuz davayla yüzde 1’lik barajın yürütmesini durdurmuştuk.

yüzde 2’lik barajla ilgili olarak ise, mağduriyet yaşayan diğer sendikalar, ne yapılacağını düşünürken, Kanun maddesine karşı yerel mahkemelerde ya da Danıştay’da dava açmak gibi hukuki gaflara imza atarken, sendikamız Genel Sağlık-İş hukuk müşavirliği, Anayasa Mahkemesi’ne yapılacak soyut norm denetimi başvurusunun dilekçesini hazırlayarak, Anayasa Mahkemesi’ne ulaştırılmasını sağlamıştır.

Gelinen aşamada, 18 Ocak 2024 tarihinde, yani bugün, konuyu görüşmek üzere toplanan Anayasa Mahkemesi, yüzde 2’lik baraj uygulamasının iptaline karar vermiştir. Bundan sonra yüzde 2’nin altında - üstünde olan sendika yoktur. Daha güçlü bir Genel Sağlık-İş vardır.

Barajın oranı her ne olursa olsun, unuttukları bir şey, hatta çok şey var ki;

Genel Sağlık-İş’i barajlar yıldıramaz!

Genel Sağlık-İş, üyelerini barajlara karşı mağdur etmez!

“Sendikal faaliyette bulunma ve örgütlenme özgürlüğünü ihlal eden” barajı tasarlayanlar, yıkılan barajın altında kalmaya mahkûmdur!

Sürecin sonunda kazanan yine Genel Sağlık-İş, yine Genel Sağlık-İş üyeleri olmuştur!

Baraj savunucuları, bugün büyük bir bozguna uğramıştır. Bu zafer Genel Sağlık-İş’indir; bu zafer hukuk müşavirliğimizindir; bu zafer, bu süreçte tüm zorluklara göğüs geren mücadele arkadaşlarımızındır!

Barajlarını yıktık; yıkılan barajdan sonra da üyelerimizin maddi menfaatlerinin telafisi için gerekli tüm mücadeleyi vereceğiz!

Gün, kendileri lehine baraj koydurarak büyümek isteyenlerin günü değil; Hukuki zaferleriyle büyüyen Genel Sağlık-İş ve üyelerinin günüdür. O yüzden tüm sağlık emekçilerini baraj sendikacılığı yapan sendikalar çatısı altında değil; gerçek mücadele sendikası olan genel sağlık-iş çatısı altında toplanmaya davet ediyoruz.

Barajı savunanların, barajın altına imza atanların, baraj zihniyetini hayat felsefesi yapanların sonu, yargı karşısında hesap vermek olacaktır. Sürecin sonunda hepinizin yargılanması için elimizden geleni yapacağız!"

Kaynak : PHA

EditörEditör