GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-04-2023 11:16   Güncelleme : 28-04-2023 11:16

İHH Sudan’daki iç çatışmaların ardından yardım çalışmalarına başladı

ULUSAL (PHA) - Sudan'da, ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 15 Nisan'dan beri devam eden çatışmalar sonucunda tahmini verilere göre 500'e yakın kişi hayatını kaybetti.

İHH Sudan’daki iç çatışmaların ardından yardım çalışmalarına başladı

Sudan'da, ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 15 Nisan'dan beri devam eden çatışmalar sonucunda tahmini verilere göre 500'e yakın kişi hayatını kaybetti. 4 bin kişi yaralandı ve 3,7 milyon kişi de farklı noktalara göç etmek zorunda kaldı. İHH, yaşanan çatışmaların ardından ülkede acil yardım çalışmaları başlattı. 
10 gündür süren çatışmalar, özellikle başkent Hartum ve çevresinde gıda, su, ilaç ve yakıt sıkıntısının ciddi boyutlara ulaşmasına sebep oldu. Ülkede, ulaşım maliyetleri hızla artarken, insanların çatışmalardan etkilenen bölgeleri terk etmesi de giderek zorlaşıyor.
Yaşanan iç karışıklık, özellikle bazı kentlerde yoğun bir şekilde gıda, içme suyu ve barınma ihtiyacının bulunduğu Sudan’daki ihtiyaçları daha da artırdı. Son raporlara göre 46 milyon nüfuslu ülkede 15 milyondan fazla kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor. 
Yaşanan son olaylardan sonra Sudan içinde farklı noktalara göç edenlerin sayısı 3,7 milyon kişiye ulaştı. Yine on binlerce Sudanlı da sınır ülkeleri Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Etiyopya’ya göç etti. 
Sıcak yemek ve gıda paketi desteği
Yaşanan iç çatışmalar sonrasında, İHH İnsani Yardım Vakfı acil yardım çalışmalarına başladı. Çalışmaların ilk etabında; sivillere sıcak yemek ve gıda paketi dağıtımları yapıldı. İlerleyen günlerde gıda yardımlarının yanı sıra hastanelere ilaç desteği verilmesi de planlanıyor.
Sudan'daki çatışmalar şiddetli bir şekilde sürerken, temel insani ihtiyaçların karşılanması için uluslararası toplumun daha fazla yardım sağlaması gerekiyor.
 

Kaynak : PHA

EditörEditör