GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-09-2023 12:56   Güncelleme : 29-09-2023 12:56

Kaymakam Partal Depremzede çocukların hayatlarına dokunmaya devam ediyor

ADIYAMAN (PHA) - Adıyaman'ın Besni ilçesinde, 6 Şubat'ta depremin felaketinde Besni'de ailelerini kaybeden çocuklar için Besni Kaymakamlığı tarafından anlamlı bir etkinlik daha düzenledi.

Kaymakam Partal Depremzede çocukların hayatlarına dokunmaya devam ediyor

Etkinlik kapsamında İlçe Kaymakamı Çağlar Partal'ın eşliğinde Kızılin’i ziyaret eden depremzede çocuklar gönüllerince eğlendi.
Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem felaketiyle yıkıma uğrayan Besni’de ailelerini kaybetmiş çocuklar için anlamlı etkinlikler düzenleniyor. Besni Kaymakamı Çağlar Partal öncülüğünde gerçekleşen etkinliklerle depremzede çocukların sosyal hayata adapte olması, deprem psikolojisinden uzaklaşmaları ve bir nebze olsun kendilerini iyi hissetmeleri hedefleniyor. Bu kapsamda ilçede depremde ailelerini kaybetmiş çocuklar daha önce Adıyaman Park AVM’yi gezerek yemek ve oyun etkinlikleriyle gönüllerince eğlenmişti. Kaymakamlık etkinliklerine bir yenisini daha ekleyerek depremzede çocukları bu kez Kızılin nehrinde gezintiye götürdü. Tarihi Kızılin köprüsü ve Kızılin nehrinde tekne turuyla yaşadıkları felaketi bir nebze olsun unutan çocuklar gönüllerince eğlendi.
Partal: Yaşadıklarını atlatmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz
Depremden etkilenen çocukların yaşadıkları travmayı atlatmalarına yardımcı olmak için çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Besni Kaymakamı Çağlar Partal,"Depremde yakınlarını kaybetmiş çocuklarımızla çeşitli faaliyetler yürütüyor. Öncelikle onları evlerinde ziyaret ettik, ziyaret etmeye de devam ediyoruz. Ama onları evlerinde ziyaretimizin onları mutlu etmeye yetmediğini gördük. Biraz da çocuklar dışarı çıksın, sosyal hayata karışsın, içlerine kapanmasın istiyoruz. Çünkü yaşadıkları çok ciddi bir travma. Bu kapsamımıza aldığımız çocuklarımız genelde annesini veya babasını veyahut her ikisi kaybeden, kardeşlerini kaybeden, enkazdan çıkan çocuklarımız. Onların biraz daha bu travmayı atlatmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bunun için daha önce çocuklarımızla birlikte Adıyaman’da AVM’ye gittik. Orada yemek yedik, oyunlar oynadık bu onlara iyi geldi"diye konuştu. 
"Onların ilgi alanlarına göre kurslar düzenleyeceğiz"
Depremzede çocukların kendilerini iyi hissetmeleri adına çeşitli kurslar düzenleyeceklerini aktaran Partal şöyle devam etti:
"Bu kez de ilçemiz imkanlarıyla Kızılin’de bir tekne turu yaptık. Bu da çocuklara iyi geldi, en azından orada bir nefes alabildiler. Çünkü depremden en çok etkilenen maalesef onlar, onlarında bunu atlatmaları çok da zor olacak biz de bunu farkındayız. Atlatmaları için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bir de üçüncü aşama olarak çocuklarımızı ilgi alanlarına göre bir kursla buluşturacağız. Haftada üç gün Gençlik Merkezinde açacağımız kurslara getireceğiz. Spor olur, resim olur, müzik olur kendilerinin ilgi alanı ne ise, neyle uğraşmak istiyorlarsa biz onları evlerinden alıp hocalarımızla buluşturacağız. Bu kurslarla en azından bir nebze olsun yüklerini hafifletmek istiyoruz. Güzel olacağını düşünüyoruz" dedi.
 

Kaynak : PHA

EditörEditör