SİYASET
Giriş Tarihi : 20-08-2023 16:42   Güncelleme : 20-08-2023 16:42

AK Partili Kurt: CHP'li belediyeler depremzedeleri unuttu

ADIYAMAN (PHA) - Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adıyaman Milletvekili Resul Kurt, CHP'li belediyelere sert tepki göstererek, bir çöp olarak bile yok olduklarını söyledi.

AK Partili Kurt: CHP'li belediyeler depremzedeleri unuttu

Özel bir kanalda canlı yayında deprem bölgesinde gördüklerini ve yaşadıklarını anlatan AK Parti Adıyaman Milletvekili Resul Kurt, CHP'li Belediyelerin bu tavırlarını çok sert bir dille eleştirdi.
 AK Partili Kurt, CHP'li belediyelere "Neredesiniz?" diye sordu. 
Programda CHP'li belediyelerin belediyecilikteki başarısızlığını ileri süren Kurt, 2024 yerel seçimlerinde halkın İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de, Adana'da, Mersin'de, Aydın'da CHP'ye büyük bir tokat vuracağını öne sürdü. 
Vatandaşların yerel seçimde CHP'li belediye başkanlarına '5 yılda ne yaptınız?" diye soracağını hatırlatan Kurt, özellikle deprem bölgesinde yaşananlara dikkat çekti. 
Kurt, "Deprem bölgesinde ben Adıyaman milletvekiliyim. Doğup büyüyüp yaşadığım yer. İnsan İstanbul belediyesinin bir çöpünü görmez mi ya. İstanbul belediyesi Türkiye'yi taşıyacak,  deprem bölgesinin tamamını ayağa kaldıracak bütçeye personele sahip. Bir çöp vermez mi insan ya." diye sordu.
CHP'li İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi büyükşehir belediyelerine tepki gösteren AK Partili Kurt, Mersin ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri'nin 6 ayda sadece 100-200 adet kadar konteynır verdiğini ancak bu konteynırların da sorunlu olduğunu söyledi. 
Kurt konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
"Bakın Mersin'den, İzmir'den küçük konteynırlar var onların da alt yapısı yok, son derece sorunlu, kullanışlı değil. Oraya yerleşen vatandaşlarımızın da çok büyük şikayetleri var. 6 ayda 100 tane 200 tane konteynır vermişler onların da alt yapısı, elektriği, suyu, pis atık gideri sağlıklı çalışmıyor. Peki nerede?"dedi.
ABB'nin havalimanının molozlarını taşımak için sadece birkaç kamyon gönderdiğini belirten AK Partili Kurt, "Sanki Hatay'daki havalimanını Ankara Büyükşehir Belediyesi tamir etmiş, yazıklar olsun ya. Senin kamyonun oradan moloz taşıdı. Senin taşıdığın molozlarla mı o havalimanı tamir edildi?" dedi.
Konuşmasında Ekrem İmamoğlu yönetimindeki CHP'li İBB yönetimini de eleştiren Kurt, İSKİ'nin deprem bölgesinde hiçbir çalışma yapmamasını hedef aldı. 
Kurt, "İSKİ'de yılların tecrübesi var. Nerede İSKİ? Adıyaman'da deprem nedeniyle su boruları patlıyor. Doğaldır. Depremde yer altında kaymalar olmuş. Su boruları bükülmüş ya büklüm büklüm. Onu bizim Adıyman belediyemizin fedakar su işleri müdürlüğü personeli, DSİ personeli fedakar biçimde müdahale edip hayata geçiriyor. İSKİ neredesiniz?" şeklinde konuştu.
CHP'li belediyelerin deprem bölgesinde olmayışına karşılık AK Partili belediyelerin hizmetlerini anlatan Resul Kurt, Hatay'ı Konya Büyükşehir Belediyesi'nin, Adıyaman'ı ise Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin ayağa kaldırdığını söyledi.
Kurt konuşmasında şu sözlere yer verdi:
"Hatay'ı ayağa kaldıran Konya Büyükşehir Belediyesi. Yazıklar olsun. Hani İstanbul Büyükşehir Belediyesi, hani İzmir, hani Ankara, hani Antalya neredesiniz. Kim yapıyor? Bakın Konya Büyükşehir Belediyesi, belediye başkanında su personeline kadar gece gündüz uyumadan Allah razı olsun. Bakın ben deprem bölgesinde yaşadım 1-2 saat uykuyla durduk sürekli.  Adıyaman'da da Erzurum Büyükşehir Belediyemiz aynı Konya'da olduğu gibi büyük bir fedakarlıkla hizmetlerini verdi ama diğer CHP belediyelerinin hiçbir çöpünü görmedik. Hiçbir şekilde Adıyaman'a ve deprem bölgesine faydaları olmadı." 
Kurt, devletin deprem bölgesinde bütün depremzedelerin her türlü ihtiyacını karşıladığını ifade ederek "Bir konteynır kurulmasının maliyeti 250 bin lira. İçerisine klimasını, televizyonunu, buzdolabını, eşyasını koyduğunuz zaman 300-350 bin liralık bir rakam ortaya çıkıyor. Bir tek konteynır. Adıyaman sıcak yer, Malatya sıcak yer, Kahramanmaraş'ta da 45-50 derece sıcaklardan bahsediliyor. Klima çalıştırıyor benim vatandaşım. Klima çalıştığı zaman da elektrik sarfiyatı oluyor. Devletimiz hepsini karşılıyor. Yemesi, içmesi, suyu, elektriği bütün giderlerini karşılıyor. Bakın devlet var orada ama CHP belediyeleri maalesef bir çöp olarak bile orada yok." dedi.
 

Kaynak : PHA

EditörEditör