SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-03-2024 15:41   Güncelleme : 24-03-2024 15:41

Uzmanlar uyarıyor: Çocuk ve ergenlerde yeme bozukluğuna dikkat

ULUSAL (PHA) - SANKO Üniversitesi Hastanesi'nden Uzman Psikolog Kübra Demirkesen Koçer, çocuk ve ergenlerde yeme bozukluğunun kilo ile ilgisi olmadığını vurgulayarak, bu sorunun çocuğun yeme tutum ve davranışlarındaki bozukluklarla ilişkili olduğunu belirtti.

Uzmanlar uyarıyor: Çocuk ve ergenlerde yeme bozukluğuna dikkat

Koçer, çocuklarda yeme sorunlarının 2-3 yaşlarında başladığını ve bu dönemin pek çok açıdan zorlu olduğunu ifade etti. Bu süreçte çocukların bireyselleşme çabalarının ebeveynlerle arasında gerilime sebep olduğunu ve sık sık aynı senaryoların tekrarlandığını dile getirdi.

Yeme bozukluklarının çocukluk ve ergenlik çağında duygu, düşünce ve davranışları olumsuz etkileyen önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Koçer, bu bozukluğun son yıllarda artış gösterdiğine dikkat çekti. Genetik, psikolojik ve sosyal etmenlerin bir araya gelmesiyle yeme bozukluğunun ortaya çıkabileceğini belirtti.

Yeme bozukluklarının birçok nedeni olabileceğini ifade eden Koçer, alışık olunan besinler dışında yeni tat ve deneyimlere karşı olumsuz tutumlar gösterilebileceğini söyledi. Ayrıca, ebeveynlerle çocuk arasındaki ilişkide yaşanan sorunların da yeme bozukluğuna yol açabileceğini vurguladı.

Anne babalara çocuklarıyla ilişkilerinde bazı önerilerde bulunan Koçer, çocukların beden şekli ve kilosunu eleştirmemelerini, onlara rol model olmalarını ve duygu, düşünce ve zorlandıkları konularda destek olmalarını tavsiye etti.

Ergenlik dönemindeki yeme bozukluğunun genellikle 13-14 yaşlarında daha sık görülebildiğini belirten Koçer, erken müdahalenin tedavi sürecinde önemli bir rol oynadığını ifade etti. Ergenlik döneminde yaşanan beden algısı endişeleri, aile içi ilişkilerdeki sorunlar ve sosyal baskılar gibi faktörlerin yeme bozukluklarının oluşmasında etkili olduğunu söyledi.

Son olarak Koçer, çocuklarda ve ergenlerde görülen yeme bozukluklarının ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ve bu konuda uzman desteği almanın önemine değindi.

Yeme bozukluklarının çocukluk ve ergenlik çağında çocukların duygu, düşünce ve davranışlarını olumsuz etkileyen önemli bir bozukluk olduğuna dikkat çeken Uzm. Psikolog Koçer, şöyle devam etti:

“Yeme bozukluğu görülme oranı son yıllarda artış göstermektedir. Genetik, psikolojik ve sosyal etkenlerin bir araya gelmesiyle yeme bozukluğu meydana gelebilir. Doğru tanı ve tedavi ile yeme bozuklukları tedavi edilebilmektedir. Yemeği reddetme veya ağızda bekletme, yemek seçme, bir başkası yedirmeden kendi kendine beslenim olmaması, öğün zamanları yaklaşınca kusma- ağlama- öfke patlamaları, yemek esnasında dolaşma, ayağa kalkma ve masada oturmama en sık rastlanılan sorunlardır.

Çocuklarda yeme bozuklukları birçok nedenden meydana gelebilir. Alıştığı besinler harici yeni tat ve deneyimlere karşı olumsuz tutum davranış gösterebilir. Birincil bakım veren (Anne-baba-anneanne-babaanne-bakıcı) ve bebek ilişkisindeki sorunların yansıması; ebeveyndeki psikiyatrik hastalık, yeme bozukluğu var oluşu veya ebeveyn kaybı sonrası yeme bozukluğu oluşabilmektedir. Ağız, yemek borusunu etkileyen cerrahi işlem veya solunum yoluna bir şey kaçması gibi travmatik deneyim sonrası gelişebilir.”

Kalp, akciğer veya farklı bir tıbbi bozukluk yaşandığında da beslenme bozukluğu ortaya çıkabileceğini vurgulayan Uzm. Psikolog Koçer, anne babalara şu önerilerde bulundu:

- Çocuğunuzu yemek yemesi için tehdit edip zorlamayın.

- Çocuğunuza sözlerinizle ve davranışlarınızla örnek olun.

- Çocuğunuzun bir yaşından itibaren kendi kendisine yemek yiyebilmesi için gerekirse kirlenmesini de göze alarak teşvik edin.

- Öğünlerde çocuğunuza alternatif seçimler sunun.

- İyileşmeler görebilmek adına olumlu yeme davranışlarında sosyal ödüllendirmeler verin.

- Çocuğunuzun belirli sevmediği besinler varsa bu konuda katı davranmayın.

- Kesin, tutarlı, net olun ancak davranış değişimleri için sert bir tutum göstermeyin.

- Öğünler için net zaman dilimleri belirleyin.

- Yemek zamanı televizyon karşısında ya da oyun karşısında olmak yerine masaya oturarak yedirmeye özen gösterin.

- Çocuğunuzun sevgi ihtiyacına doyması gerekir, öfkeyle değil pozitif duygularla yaklaşın.

- Bu tüm kurallar için en önemlisi tutarlı olun.

Ergenlik dönemindeki yeme bozukluğunun gelişim dönemine bağlı ve genellikle 13-14 yaşlarında daha sık görülebildiğini dile getiren Uzm. Psikolog Koçer, söyle konuştu:

“Erken müdahale tedavi gidişatında çok önemli rol oynamaktadır. Ergenlik dönemi kişinin beden şekli ve kilosuna yönelik farkındalığın ve kaygının başladığı dönemdir. Yeme bozuklukları genellikle ergenlik döneminde başlamaktadır.

Ebeveyn tutum ve davranışları, sosyal medyanın mükemmel beden algısı etkisi, ergenlik dönemi yaşanılan anksiyete ve depresif bozukluklar, akran zorbalığı, fiziksel veya psikolojik şiddet, cinsel taciz ve yaşanılan kayıplar gibi travmatik deneyimler; çocuğun hayır diyememe, sınır koyamama, düşünce, duygu ve ihtiyaçlarını dile getirememe, ilişkilerde ve aile içerisinde gereğinden fazla sorumluluk almak gibi kişilerarası ilişkilerdeki sorun; genetik yatkınlık, klinik düzeydeki mükemmeliyetçilik, kişilik özellikler ve psikiyatrik bozukluklar da yeme bozukluğunun oluşmasındaki risk faktörlerindendir.

Her ne kadar kadınlarda daha sık olduğunu düşünsek de erkeklerde görülme sıklığı son yıllarda ciddi oranda artış göstermektedir. Bu belirtileri çocuğunuzda, çevrenizde hatta kendinizde gördüğünüzü düşünüyorsanız öncelikle bir ruh sağlığı uzmanına başvurun.”

Uzm. Psikolog Koçer, anne babalara konuyla ilgili önerilerini şöyle sıraladı:

- Çocuğunuzun beden şekli ve kilosunu eleştirmeyin.

- Fazla korumacı- kontrolcü veya fazla ilgisiz davranmayın. Çocuğunuza alan bırakın.

- Çocuğunuzu bir başkasının çocuğuyla kıyaslamayın.

- Çocuğunuza rol model olun, önce kendi yemek tutum ve davranışlarınızı düzenleyin.

- Yiyecekleri ödül olarak kullanmayın, sosyal ödüllendirmeleri değerlendirin.

- Duygu, düşünce ve zorlandığı şeyleri ifade edebilmesi için çocuğunuzu destekleyin.

- Bu süreçte ne kadar zorlansanız da sabırlı ve sevgi ile yaklaşın.

- Bu tüm kurallar için en önemlisi tutarlı olun.

Kaynak : PHA

EditörEditör